Pět psích mýtů a pravda mezi nimi

Existuje několik faktů o psech, které většina jejich milovníků považujeme za samozřejmé, např. vrtění ocáskem znamená radost, vrčení znamená agresi, psi jsou společenská zvířata atd. Mnozí z nás se učí, že psi musí mít mokrý nos, pokud jsou v dobrém zdravotním stavu a že vidí v černé a bílé, kromě mnoha jiných psích mýtů, které ve skutečnosti nejsou tak úplně pravdou, nebo v některých případech nejspíš vůbec!

Mýtus první

Psi mohou vidět pouze v černé, bílé a šedé

Skutečnost: Psi mají barevné vidění, i když to není to samé barevné vidění jako u lidí. Psí zrakové spektrum je podobné jako u barvosleposti lidí, kde psi nemohou poznat rozdíl mezi barvami červeného a zeleného spektra. Zato jasně vidí barvy jako jsou modrá, šedá, žlutá a zelenožlutá. Je dobré mít tuto informaci na paměti při nákupu hraček nebo ložního prádla pro hafika.

Mýtus druhý

Suchý čumák je známkou špatného zdravotního stavu

Skutečnost: Sucho v nose není nutně indikátorem nemoci. Psí čumáky jsou často studené a vlhké, ale není to neobvyklé. Pokud se váš pes právě probudil ze spánku, často je jeho nos suchý. Na druhou stranu sucho v čumáku může být jedním z ukazatelů nemoci nebo obecně špatného stavu, ale nemělo by docházet ke zbytečnému poplachu. Mokrý nos nelze brát jako definitivní ukazatel zdraví!

Přečtěte si také:  Nudí se vaše kočka? Nabídneme vám 8 tipů, jak ji zabavit

Mýtus třetí

Jeden rok života psa je jako sedm let života člověka

Skutečnost: Tato matematika nedává smysl. Není opravdu definitivní posuvné měřítko, kterým si můžete sladit vývoj psa v určitém věku s jakoukoli přesností. Psi a feny se začínají množit už od 1. roku života (nebo i dříve), což je fakt, který není možný pro sedmiletou osobu. Psi se někdy dožívají 15 až 20 let, a to by v lidské rovnoběžce činilo 105 až 140 let života, kterého se člověk běžně nedožívá. Je zřejmé, že ve skutečnosti je životnost každého psa podstatně kratší než u člověka, i když se to značně liší od plemene k plemenu.

Mýtus čtvrtý

Fenám by mělo být umožněno mít jeden vrh před sterilizací

Skutečnost: Neexistuje morální nebo biologický důvod tohoto přesvědčení. Koncept toho, že feny by měly mít před sterilizací alespoň jeden vrh, má své kořeny v antropomorfismu našich psích společníků. Antropomorfismus znamená, že k přenosu lidské víry a morálky na zvířata, v tomto případě přesvědčení, říká, že žádná žena není „úplná“ nebo šťastná, když nemá děti. Kastrace vaší fenky předtím, aniž by měla svá první štěňátka, má ve skutečnosti obrovskou škálu pozitivních zdravotních výhod a nikdy nebude tesknit po nenarozených štěňátkách.

Mýtus pátý

Starého psa novým kouskům nenaučíš

Skutečnost: Výcvik psa každého věku je teoreticky možný. Všichni víme, že učit mladého psa nebo štěně je často mnohem jednodušší než se snažit trénovat dospělého psa. Psi jsou velmi adaptabilní a učí se v průběhu svého života. Jedním z důležitých faktorů, který je třeba mít na paměti při výcviku staršího psa je, že jejich smyslové vnímání světa kolem nich a jejich kognitivní schopnosti zpracování informací mohou být pomalejší. Váš starší pes nemusí mít tolik energie nebo duševní bystrosti jako mladší a jejich sluch a zrak nemusí být tak dobrý, jako bývával v mládí.

Měli byste si být těchto faktorů vědomi a upravte podle nich tréninkový režim odpovídajícím způsobem. Ale není žádný důvod proč to nezkusit.

adult chocolate Labrador retriever
Pět psích mýtů a pravda mezi nimi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..